Bydło mięsne jest często trudne do opanowania
     Bydło rasy mięsnej charakteryzuje się grubą sierścią i grubą twardą skórą której przewodność jest taki niska jak gruba wełna owiec. Jak można się domyślić budowa ta nie sprzyja dobremu działaniu ogrodzeń elektrycznych. W rzeczywistości byki ogólnie bydło mięsne należy do najtrudniejszych zwierząt patrząc pod kontem respektowania ogrodzenia elektrycznego. Pastuch elektryczny powinien cechować się szczególnie dużą wydajnością - energią impulsu minimum 4 dżule .

     Bydło mięsne jak już wspomnieliśmy jest mało wrażliwe i odporne na impulsy, aby bezpiecznie grodzić bydło przeznaczone na ubój elektryzator musi dostarczać napięcia co najmniej 10 000V. Na wahania napięcia w pastuchu może wpływać obecność roślin pnących na drutach, długość ogrodzenia oraz rodzaj drutu użytego do grodzenia. Jest to tym bardziej istotne iż specyfika wypasu ras mięsnych często wiąże się z koniecznością prowadzenia bardzo długich ogrodzeń - często wielokilometrowych. Byki lub inne agresywne zwierzęta hodowlane, rozdzielone z przyczyn rozpłodowych, mogą często uciekać z ogrodzenia, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajdują się krowy (samice) w okresie rozrodczym. Aby utrzymać byki w ogrodzeniu, pastuch musi posiadać maksymalne napięcie, a elektryzator musi posiadać moc co najmniej 5 dżuli energii wyładowania. Najlepiej do ogrodzenia użyć 4-5 drutów, dla bardziej agresywnych zwierząt zalecane jest aby pastuch zadawał bardziej intensywny wstrząs, taka by zniechęcić zwierzę do podchodzenia do płotu, zatem wyższa ilość dżuli przy dłuższych ogrodzeniach jest jak najbardziej zalecana. Ogrodzenie powinno także uwzględniać ryzyko dochodzenia do pastwiska dużych drapieżników z zewnątrz.

Schemat pastucha elektrycznego
     Większość zwierząt hodowlanych jest wypasana od wieku kilku miesięcy do drugiego roku życia, co sprawia, że są one "stosunkowo łagodne", dlatego pastuch z trzech drutów powinien wystarczyć. Odległość pomiędzy drutami w ogrodzeniu zależy od rozmiaru/ gatunku zwierzęcia. Ale ogólnie przyjmuje się zasadę, że druty w ogrodzeniu stałym powinny się znajdować na wysokości kolan, następnie na poziomie dołu klatki piersiowej i poziomie góry klatki piersiowej zwierzęcia.